Angelica archangelica, harilik kikkaputk, metsik seller, Püha vaimu juur või siis ka inglijuur.
Imeliste raviomadustega, kuid tänapäeval veidi unustusse vajunud.
Usuti, et selle taime saatis inimestele jumal, et kaitsta kurja eest ja ravida haigusi.
Legendi kohaselt ilmutas ennast ingel, et teatada, et et seda taime saab kasutada katku vastu.
Teda kasvatati kloostriaedades ning mungad pidasid temast väga lugu.
Hundidki arstivad ennast kikkaputkejuurega.
Selle taime väärtust kiidetakse meie enda regilauludes, tema ravijõust kirjutasid juba antiikautorid ja laulsid lapi nõiad. Saamid tegid selle püha taime varrest vilepille.
Põhjamaades on kikkaputke ka suitsetamiseks kasutatud, kui pole tubakat saada olnud.
Kikkaputke noorte tõusmete varred ja lehed kõlbavad süüa. Saamide juures on see vanaks kombeks.
Teda kasutatakse maitse- ja lõhnaainena, alkohoolsete jookide koostises (absint, vermut jt), liköörides. Islandil tehakse kikkeputkest rahvuslikku jooki.
Seda imposantset taime on ikka nõidusega seostatud. Sellele on omistatud maagilist jõudu ning sellega on kaitstud end vaimude, nõidade ja muude paharettide eest.
Et juure võluvõim ei kaoks, tuli seda välja kaevates olla väga ettevaatlik. Juurt koguti õitsemise algul kahaneva kuu ajal, seemneid aga sügisel, kui taim esimestest öökülmadest „roostetama“ hakkab.
Kikkaputkejuurt kanti talismanina kotikesega kaelas ning seda soovitati kaupmeestele enne pikale teele asumist, et kurjad inimesed ei saaks neile paha teha.
Kikkaputke peetakse üheks tugevamaks kasvajaravimiks, eriti kui tegemist on seedeelundite probleemidega. Ammusest ajast on arvatud, et kikkaputk tugevdab südant.
*
1 kommentaar
Tere!
Teie olete kirjutanud, et kikkaputkega saab ravida endometroosi. Lugesin artikli läbi, kuid ei leidnud vastavat tarvitamise õpetust, Tütrel on tehtud op, tehtud 1 aasta hormoonravi ning nüüd kontrollis selgus, et hakkab uuesti kasvama. Palun retsipti kuidas juurt kasutada, Muud tal ei ole-