https://www.gardenia.net/plant/narcissus-actaea-poeticus-daffodil

Nimi „nartsiss” tuleb kreeka keelest ja on arvatavasti tuletatud sõnast ναρκάω (narkaō), mis tähendab „kangestun” või „tuimestun”. See nimetus tuleneb arvatavasti õie uimastavast lõhnast või alkaloidist, mida taim sisaldab.

Nartsiss (Narcissus) on 60 erinevat liiki sisaldav sibultaimede perekond amarülliliste (Amaryllidaceae) sugukonnast.

Rahvameditsiinis on läbi aegade kasutatud põhiliselt järgnevat kahte liiki (aegade jooksul on neist metsikutest liikidest edasi hulk sorte aretatud). Nende kahe tugevaimad raviomadused (võrreldes teiste liikidega) on tänapäeval ka teadusliku kinnituse saanud.

1) Narcissus poeticus L. ehk poeedinartsiss (varem valge nartsiss) või siis Narcissus angustifolius ehk kitsalehine nartsiss on samuti looduslik nartsissiliik. Poeedinartsiss on levinud laialdaselt Kesk-Euroopas ja Vahemere maades. Poeedinartsisse kasvatatakse iluaedades alates 16. sajandist. Seda liiki on kasutatud palju sordiaretuseks ja sellel põhineb üks nartsissisortide rühm – poeedinartsissid. See meie kõige tavalisem vanade taluaedade nartsiss, imemagusa lõhnaga.

https://inpn.mnhn.fr/espece/cd_nom/109297

2) Narcissus pseudonarcissus L. ehk kollane nartsiss on üks levinumaid loodusliku nartsissi liike. Looduslikult kasvab kollane nartsiss peamiselt Lääne- ja Kesk-Euroopas, eriti aga Vahemere maades. Meeliskohtadeks on mäestike madalamates kohtades paiknevad niidud. Kollane nartsiss on paljude nartsissisortide eellane ja selle põhjal on aretatud trompetnartsissid. Tänapäeval on kollane nartsiss Eestis ilutaimena laialt levinud ning kohati kasvab metsistununa looduses, tervete põldudena.

Rahvameditsiinis on kollane nartsiss kasutusel ammusest ajast.

Nartsissi raviomadusi on maininud ja kasutanud nii Hippokrates kui ka Avicenna.
1971. aastal väitsid Jaapanis teadlased, et nartsissis sisalduvaid alkaloide võib kasutada teatud tüüpi leukeemia ravis. (Rauschi leukeemiaga diagnoositud katseloomad elasid kauem, kui neid raviti nartsissialkaloididega).

Tänapäevases meditsiinis vaadeldakse nartsissi kui võimalikku alkaloidide, likoriini ja galantamiini allikat. Galantamiini kasutamine: polüneuriit, lihaste atroofia, ishias, poliomüeliidi tagajärjed. Nartsissi peetakse teaduslikus meditsiinis perspektiivikaks onkoloogia valdkonnas.

Nartsiss on küllaltki mürgine ning seespidine iseseisev tarvitamine on üsna riskantne, seetõttu kirjeldadakse siin artiklis siiski ainult välispidiselt kasutatavaid võimalusi, ettevaatuse mõttes.

MAAGILISED OMADUSED, MÕJU PSÜÜHIKALE JA ENERGEETIKALE

Täispikkuses näevad seda artiklit püsikliendi-paketi tellinud kasutajad.

Sarnased postitused

Kommentaarid puuduvad


Postita kommentaar