SIBERI KARUPUTK https://herba.folklore.ee/?menu=taime&botid=420

Karuputkede ladinakeelne nimi Heracleum pärineb Vana-Kreeka mütoloogia kangelase, hiiglasekasvu Heraklese nimest ja selle andis Linnaeus nende taimede „vihmavarjude” hiiglaslikkuse, samuti võrsete kiire kasvutempo tõttu.

Karuputke perekond (Heracleum) kuulub sarikaliste sugukonda (Apiaceae). Perekonna erinevate liikide laialt levinud leviku tõttu peetakse mõnda Heracleumi liiki sissetungivateks liikideks.

Eestis on lindpriiks kuulutatud mitu karuputke, mis ärritavad ja kahjustavad nahka, põletavad ja tekitavad ville. Probleemiks on kõrvetavad lehed, millega see kasulik taim nõgese kombel oma elu kaitseb. Meil kulutatakse hulk riigi raha selle taime hävitamiseks, kasutusest kõrvale jäänud elujõuline putk on kuulutatud invasiivseks.

Samas karuputkede hävitamiseks kasutatavad herbitsiidid võivad osutuda palju ohtlikumaks kui karuputked ise, mürgitades keskkonda, mulda ja vett.

NB!

On olemas palju tõhusam karuputke piiramise meetod – maapirnide istutamine, ülesküntud karuputkede põldudele. Maapirnid tõrjuvad siis karuputked välja.

*

TULEVIKU TAIM

Karuputkest räägitakse ainult halba (seda just võõrliikide invasiivsuse ja ohtlikkuse pärast tervisele), ei taheta aga rääkida paljudest kasulikest omadustest.

Karuputkedel ON ERILISI OMADUSI, millest ei räägita:

  • SOSNOVSKI KARUPUTK Krzysztof Ziarnek, Kenraiz – Üleslaadija oma töö, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=76844839

    On imeravim. (täpsemalt artiklis allpool)

  • Ei karda külma, kasvades ka polaaraladel.

  • Neelab ja muudab kahjutuks suurlinnade saastunud õhku.

  • Fütoremediatsiooni ehk taimtervendamise meister. Ei karda radiatsiooni. Tuumakatastroofi korral aitab puhastada pinnast radiatsioonist. Puhastab pinnast ka raskmetallidest.

  • On biokütus. Temast saab toota rohkelt keskonnasõbralikku bioetanooli. Samuti saab temast toota puusütt.

  • Saab toota suhkrut samamoodi nagu suhkruroost või peedist, olles mitu korda saagikam.

  • Tselluloosi tootmise allikas. Seda tselluloosi sobib kasutada ka püssirohu valmistamisel.

  • Mahl toimib loodusliku bioherbitsiidina, lahjendatuna aga omab stimuleerivat toimet kultuurtaimede seemnetele.

  • On väga hea ja saagikas meetaim. PS! Õietolm ei sisalda ohtlikke kumariine.

  • Õige töötlemise ja kuivatamisega ei jää kumariine taimsesse massi, olles perspektiivikas loomasööda allikas.

  • Mitte kõik karuputke liigid ei ole inimesele ohtlikud. Mõned liigid sobivad toiduvalmistamiseks või ravimitena kasutamiseks.

PS! Muide,1980.-ndatel aastatel aretati Sosnovski karuputke sort, mis ei sisaldanud ohtlikke kumariine ja mis ei tekitanud tervisele probleeme, kuid see asjade käik jäi hiljem soiku ning kõrvetavad karuputked „vallutasid” piirkonnad.

Täispikkuses näevad seda artiklit püsikliendi-paketi tellinud kasutajad.

Sarnased postitused

Kommentaarid puuduvad


Postita kommentaar