flickr.com/photos/natureseye

Ravimina tarvitati maarja-sõnajalga juba rohkem kui kolme tuhande aasta eest.

Maarja-sõnajala nimi on sõnajalgadest ilmselt eestlaste hulgas kõige laiemini tuntud, kuid taime ennast polegi nii lihtne ära tunda. Põhjuseks on see, et varem nimetati kõiki suurte lehtedega sõnajalgu maarjasõnajalgadeks.
Seetõttu vaata taime täpsemalt siit -> efloora.ut.ee
Sõnajalga on kasutatud ka nõidumiseks. Tehti otsaesisele sõnajalaga riste, et kurjavaimud välja ajada.

Sõnajalg saunavihana taastab väga pehme vihana organismi ja edendab soovide täitumist, taimi korjatakse ja kuivatatakse jaanipäeva paiku.

Rahvaravis on sõnajalga kasutatud nii välis- kui ka seespidiselt.

Seestpidiselt on tal imelisi tervendavaid omadusi, kuid kahjuks on vastunäidustusi-riske tema mürgisuse tõttu palju.

 

VÄLISPIDINE KASUTAMINE RAHVAMEDITSIINIS…

  • kilpnääre
  • akne
  • veenilaiendid, hemorroidid
  • jalgade väsimus
  • mädased haavad, haavandid, jalapõletikud
  • jalakrambid, liigesevalud, istmikunärvi põletik, reuma, reumaatilised haigused
  • kirbu- ja lutikatõrje.

 

ÕPETUSI RAHVASUUST…

– Sõnajala LEHED, kui on alt kollasekirjud, panna ÜMBER KAELA ja pidada 20 minutit. Kui ühe korraga terveks ei saa, siis korrata.

– SÕNAJALA JUUR, MIS ÄÄDIKAS KEEDETUD ja haigele kohale määritud, kõrvaldab kilpnäärme haiguse (krops), reumaatilised kangestusedjne.

– Talvel tarvitatakse ka SÕNAJALAPIIRITUST haigete kohtade määrimiseks. Sõnajalapiirituse valmistamiseks lõigatakse lehed tükkideks, pannakse klaaspurki ja lastakse siis piirituse sees liguneda päikesepaistel või kusagil soojas kohas. Kõige paremaks arstimiks on maarjasõnajalg.

– Kui külmetus ja läbitõmbav tuul on mõjunud kuulmisele ja kui selle juures on tunda valu, siis magatagu SÕNAJALALEHEST PADJAL. Kuid sõnajala EOSED mõjuvad veel paremini, kui neid õhukese riide sees KÕRVASSE asetada.

– TÕMMIS probleemsetele kohtadele sissehõõrumiseks ja mähiste peale panemiseks.
Võtta 100 g kuivatatud ja purustatud sõnajala juuri, 100 g purustatud taruvaiku, 50 g mett ja valada peale 500 ml viina, lasta tõmmata soojas ja pimedas kohas. Mõne päeva pärast võib hakata kasutama.”

– Missugune on kõige parem voodi neile, kes kannatavad krampide, liigesevalu, reumaatilise hamba- ja peavalu all? KUIVATATUD SÕNAJALA LEHTEDEGA TÄIDETUD ALUSKOTT. Sõnajalg kõrvaldab need hädad ja võimaldab kannatajaile täielikuma rahu.

Reuma. Kuivatatud maarjasõnajala (keskelt tühi) LEHTI PANDI KOTTI, seal PEAL MAGATI.

– Suur sõnajala juur, mis võib kaaluda kuni 2 kilogrammi, on kõige mõjuvam. Sellest tehtud JALAVANNID, mida 8-14 päeva jooksul tarvitatakse, ravivad kõige raskemad krambid ja liigesepõletikulised haigused. Üleni vannitus on veel mõjuvam ja parandab isegi päris vananenud haigusi. Vana reumakangestuse korral.

Reumahaiguse raviks on ka sõnajala VANN hea. Eriti raviva toimega on maasõnajalg. Selle sõnajala vars on karvane, selle järgi tunnebki ära. Suurde patta pandi vesi soojenema, kuumale veele lisati mitu kamalutäit sõnajala varsi koos lehtedega sisse. Keema ei tohtinud lasta. Siis pandi see kuum vesi vanni ja see tehti külma veega parajaks.
Kui tehti JALAVANNI, aitas sellest samast kangest veest, lasti ainult seistes jahtuda, et võis jalad sisse torgata.
Aga kui inimene tahtis üleni vette minna, siis tuli parasjagu külma vett juurde lisada, aga igaks juhuks tuli kangemat ka sel juhul rohkem valmistada, muidu oleks raviv toime nõrgaks jäänud. Peredes oli ikka SUURI VANNE, kuhu sai täiskasvanud inimene minna. Head olid ka suured puutoobid, kus sai sõnajala vanni teha.

– Kui algavad reumavalud, liigestereuma, puusanärvi valu (ishias), tuua VÄRSKED SÕNAJALALEHED, ASETADA HAIGELE KOHALE. Valu alguses suureneb, pärast kaob täielikult.

– MÄHISED kõrvaldavad jalgade põletikke. Ka siis, kui jalad siniseks juba paistetanud.

Veenilaiendid. Tampige äsja murtud sõnajala maapealne osa peeneks, segage supilusikatäis saadud massi sama suure koguse hapupiimaga. Määrige õhukese kihina (1 cm paksuse kihina) marlile ja kasutada KOMPRESSIKS haigetele kohtadele. Jätta peale vähemalt 5 tunniks. Teha 4-5 päeval järjest. Olles 5 päeva vahet pidanud, korrake protseduuri.

Akne, hemorroidide, veenilaiendite, istmikunärvi, jalakrampide, reumaatiliste haiguste, mädaste haavade ja haavandite jaoks võib võtta ka peenestatud kuivatatud sõnajalajuuri 50 grammi (või värskeid juuri 100 grammi) ja 3 liitrit keeva vett. Keeta nõrgal tulel 2-2,5 tundi. Siis teha selle keedisega probleemsetele kohtadele KOMPRESSI VÕI VANNI, 28-30°С . Olenevalt haiguse raskusest võib kuur kesta kuni 3 nädalat.

– SÕNAJALALEHTI VÕIB PANNA SAAPA SISSE. Võtavad jalaväsimuse.

-Sõnajalalehti kasutatakse ka SAUNAVIHAKS või siis ühe komponendina. Luuvalu ja reuma puhul.

– Peale selle põgenevad kirbud ja lutikad voodist eemale ega tule enam tagasi niikaua, kui sõnajala lõhn on tunda. SÕNAJALALEHTI PANDI VOODISSE LINADE VAHELE.

 

KOGUMINE…

Sõnajala lehti kogutakse maikuust augustini. kuivatatakse. Juuri sügisel või varakevadel.

Maa-alused võsud – risoomid. Need on maarja-sõnajalal viie kuni seitsme sentimeetri jämedused, lõikekohalt paistavad helerohelised
Maarja-sõnajala liitlehed on peaaegu korrapärase lehtrina.

“Juurikaretkele” tuleks minna sügisel, siis on risoomidesse kogunenud palju varuaineid. Üleskaevatud risoom tuleb puhastada prahist, juurtest ja rohketest vanadest lehetüügastest. Tavaliselt tuleb korjatud ravimtaim kuivatada, kuid maarja-sõnajala puhul see nii ei ole. Kuivades hävivad tema toimeained väga kiiresti. Nii tuleb risoomist valmistada koheselt ekstrakt.

Nii kuivatatud lehti kui ka juuri hoitakse kaanetatud klaasnõudes. Säilib 1 aasta.

Kogunud ja tõlkinud Ingrid Prass
CopyRight ©

Allikad:
raulpage.org
herba.folklore.ee
nommeraadio.ee
nmedic.info
ayzdorov.ru
narod-lekar.ru
bibliotekar.ru
bio.edu.ee
loodustuba

Sarnased postitused

Kommentaarid puuduvad


Postita kommentaar