By Jeantosti, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=790020

Läbi ajaloo on meie esivanemad pöördunud looduse hüvede poole mitte ainult selleks, et rahuldada oma kulinaarset iha, vaid ka selleks, et kasutada ära uskumatut tervendavat potentsiaali, mida paljud looduslikud taimed pakuvad.

Noollehine salat on üks selline tähelepanuväärne looduslik ravimtaim, mis õitseb erinevates ökosüsteemides ja millel on palju terapeutilisi eeliseid.

Noollehine salat, Lactuca serriola, kuulub korvõieliste, Asteraceae, perekonda ja on tihedalt seotud hariliku aedsalatiga (Lactuca sativa). Kuid tema iseloomulik tunnus seisneb sakilistes, teravates lehtedes, mis eristavad teda aedsalatist. Seda karmi metsikut ürti võib leida rikkalikult erinevates piirkondades, sageli põldude servades, teeservades ja jäätmaadel. Seda taime leidub Eestis hajusalt: https://elurikkus.ee/bie-hub/species/5357

Noollehist salatit võib süüa salatina, kuigi sellel on kibedapoolne maitse. Noori lehti võib süüa toorelt või keedetult. Selle juuri kasutatud kohviasendajana.

Anglosaksi riikides nimetatakse seda taime sageli “kompassi taimeks”, kuna tema peavarre lehed on päikesevalgusega risti, kaldudes põhja ja lõuna poole.

Noollehine salat kasvab metsikult kogu Põhja-Ameerikas, kus see on naturaliseerunud. Pärast selle taime juhuslikku sissetoomist Põhja-Ameerikasse hakkasid navaho indiaanlased seda taime kasutama tseremoniaalse oksendamisvahendina.

Taime uinutavad omadused võivad viidata rituaalsele kasutamisele.

**

Täispikkuses näevad seda artiklit püsikliendi-paketi tellinud kasutajad.

Sarnased postitused

Kommentaarid puuduvad


Postita kommentaar