manaratas.ee

Tegemist on ühtaegu nii informaatilise kui ka teraapilise värvimisraamatuga.

Antud raamatus on kesksel kohal pildikesed Eestist. Miks just nii?

Eesti riigil täitus 100 aastat, aga viimastel aegadel tundub, et üha enam muutume siin Eestis rohkem Euroopa- ja maailmakeskseks, jättes oma eestlaseks olemise unarusse ja unustusse.

 

Seetõttu see raamat on loodud selleks, et aidata:

  • uuendada teadmisi sellest, mis on meie rahvale läbi aegade kõige olulisem olnud
  • tutvustada Eestile omast ja säilitada traditsioone ka noorema põlvkonna hulgas
  • näidata, et maailmakunstis levinud mandalat saab ka eestipäraselt kasutada, luues oma, eestipäraseid, kuid samuti teraapilisi zendalaid.

 

Raamatu 50 pildikest kajastavad järgmisi Eestile omaseid teemasid:

  • manaratas.ee

    rukkilill, suitsupääsuke, suitsupääsukese lend, paas, rukis, tamm, kalevipoeg, siil, räim

  • sipelgariik, Tuhala nõiakaev, karstiala, saaremaa robirohi, lambad, sood ja rabad, Soomaa 5.aastaaeg, rändrahnud, meri, taevaskoda, Kaali meteoriit, Kaali kraater, allikas, pihlakad.
  • laulupidu, tuuleveski, Vana Toomas, kilukarbi vaade, Kolm õde, vanalinn, rehielamu, kiviaed, saun
  • lillornament, lilltikand, lillkiri, taimornament, arhailine tikand, kaheksakand ehk muhu mänd, roosimine, roositud kinnas, piltidega kirikinnas, setu sõled, helmed
  • rahvariide vöö, kann, kapp, kräss, jõulutäht, tärn, jõulukroon, jõulusokk, näärisokk, kaltsuvaip, vokk, ketramine, haabjas, purjekas
  • sõnajalaõis, jaaniöö, paadi põletamine, hiis, hiiepuu, ohvriannid, ristipuu, ristimänd, õlest nukk, õnnelind, kiikumine, jaanituli, peko, näkk, pihlakakee, ussikuningas.

 

Iga pildi juures on seletav tekst ehk info pildil kujutatu kohta.

manaratas.ee

Teksti ja märksõnade põhjal saab soovi korral näiteks koostada eri raskusastmega küsimusi ja kasutada raamatut ka õppimiseks, nii kodus kui ka koolis.

Raamatut on võimalik kasutada täiendava õppematerjalina või -vahendina koolides, eriti just keskmises ja vanemas kooliastmes.

Raamatus põimuvad omavahel: kunstiteraapia, kunstiõpetus, kunstiajalugu, käsitöö, rahvakunst, muusikaõpetus, rahvakultuur, rahvapärimus, eesti keel ja kirjandus, kodulugu, etnograafia, ajalugu, geograafia, loodusõpetus.

Piltide eeskujul võib igaüks ka ise või grupitööna luua päris oma zendala.

 

Mis on zendala?

manaratas.ee

Zendala sarnaneb mandalaga.

Samamoodi kui mandala, on ka zendala lihtsamalt öeldes – teraapiline meditatsioonipilt.

Kui mandala on üldjuhul ümmargune, väga sümmeetriline (peegeldusi kasutav), korduvate, täpselt samasuguste kujundite ja värvidega, siis zendala on vaba lahendusega.

Zendalas võib olla nii sümmeetriat kui ka ebasümmeetriat, nii mustreid kui ka vaba graafilist joont ning joonistatud piltegi, mis kõik on omavahel ühendatud ning mida võib lõpmatuseni juurde joonistada ehk pilti laiendada, sest piire ei ole. Selline vabadus annab zendalale oma võlu.

Zendalasid saab soovi korral teha erinevatel teemadel.

Selles raamatus olevaid pilte võivad värvida igas vanuses inimesed, nii noored kui ka vanad.

Mõnede piltide värvimiseks on tekstis vihjeid antud.

Muid pilte võib värvida nii, kuidas endale sobib, kas siis omaloodud süsteemi järgi või täiesti ilma kindla korrata. Värvimise juures on põhiline just teraapiline mõju.

 

Ingrid Soosaar

PS! Kui kellelgi on soovi seda raamatut endale saada, siis palun võtta minuga ühendust ehk kirjutada oma soovist meilile ingrid.manaratas@gmail.com

Kommentaarid puuduvad


Postita kommentaar