https://pixabay.com/photos/tagetes-flower-blossom-botany-7314165/

Peiulillede kodumaa on Mehhiko ja Lõuna-Ameerika. Iidsetel aegadel võrdlesid Kesk-Ameerika indiaanlased saialille kullakangidega, mis oli tingitud nende õite sidrunkollasest värvist. Mõned vallutajad uskusid isegi, et seal, kus see taim kasvab, võib suure tõenäosusega leida kullamaardlaid.

Peiulillede perekonna ladinakeelne nimi Tagetes pärineb Jupiteri pojapoja, etruski jumala Tagese, müütilise tegelase nimest, kes olevat välja hüpanud künnivaost ja kes õpetas inimesi otsima maa alla peidetud aardeid.

KASUTUSALASID..

Peiulille kauneid õisi kasutatakse paljudes kultuurides rohkelt vanikutes ja lilleseadetes mitmesugustel pidustustel, pulmades ja usuga seotud üritustel

Õitest saab riide- ja toiduvärvi.

Tugeva vürtsika lõhna ja pikantse maitse tõttu lisatakse neid õisi vürtsidena lihale ja kalale. Selle maitseainega toidud omandavad peene ja spetsiifilise maitse. Lehtedel on tunda lagritsa, magususe ja mahedat piprast alatooni.

Õied toimivad sääsepeletajana (nahale kantuna).

Kuivatatud õisi võib panna riidekappidesse riidekoide tõrjeks.

Peiulill hoiab aiast eemale jänesed ja põdrad.

Peenras kasvades toimib nematoodide ehk ümarusside vastu, sest peiulille juureeritised mõjuvad kahjustavalt nende levikule. Peiulillelõhn mõjub aga vastupandamatult tigudele ja nälkjatele, kes võivad noore taime lehed ühe ööga nahka panna. Et seda ei juhtuks, tuleks peiulillede lähedale teopüügiks sättida teisi ahvatlusi: näiteks õllega püünisanum või banaanikoor.

Peiulilled meeldivad liblikatele ja mesilastele.

Lõikelilledena püsivad peiulilled vaasis hästi, kui lõikekohta iga päev uuendada.

https://pacifichorticulture.org/articles/the-marigold-of-california/

Peiulillesid on rahvameditsiinis kasutatud ammu, neis maades, kus on tema kodumaa. Eestis ta pärismaisena ei kasva, küll aga on kasvama pandud paljudesse aedadesse.

On palju peiulillede liike ja sorte. Kõigil neil on raviomadusi. (Siiski erinevatel dekoratiivsetel eesmärkidel aretatud karamellivärvi või valgete õitega hübriidtüüpidel ei ole raviomadusi.)

Peiulille saab kasutada nii välis- kui ka seespidiselt.

NÄITEKS kompotid või teed koos peiulille õitega on kasulikud joogid erinevate hingamisteede haiguste korral, tõhusad ka palaviku korral.

*

SÜMBOLISM, MAAGIA, ŠAMANISM, ENERGEETIKA

Täispikkuses näevad seda artiklit püsikliendi-paketi tellinud kasutajad.

Sarnased postitused

Kommentaarid puuduvad


Postita kommentaar