https://pixabay.com/photos/elder-sambucus-lemon-elderflower-2395559/

VÄIKE LEEDER, Sambucus ebulus, on iidsetest aegadest üks tuntumaid ravimtaimi. Pidades silmas selle kasulikkust laialdaselt rakendatava fütomeditsiinina, kasutatakse seda siiani maailma eri piirkondade rahvameditsiinis. Eestis on väike leeder levinud Pühajäve lähedal.

Ka MUST LEEDER, Sambucus nigra, on rahvameditsiinis hinnatud. Musta leedri õied lõhnavad meeldivalt ja tugevalt. Õisiku kuju on lame. Levikut ja kirjeldust näeb siit: https://elurikkus.ee/bie-hub/species/7054 ja siit: https://eseis.ut.ee/efloora/Kaelase-puud/species/3422.html

Vähem teatakse Eestis PUNASE LEEDRI, Sambucus racemosa, raviomadustest. Punase leedri õied ei lõhna üldse või siis ebameeldivalt. Õisiku kuju on koonuse moodi, meenutades viinamarja kobarat. Levikut ja kirjeldust näeb siit: https://elurikkus.ee/bie-hub/species/7055 ja siit: https://eseis.ut.ee/efloora/Eesti/species/3924.html

NB! Leedreid peetakse mürgisteks taimedeks. Õied aga on ohutud. Värskete õite kuivatamisel, kuumutamisel või töötlemisel kaob ka see imeväike kerge mürgisus.

MUUD KASUTUSVIISID…

Punase leedri õied on nektaririkkad ja meeldivad mesilastele ning liblikatele.

On arvamus, et punane leeder ei meeldi hiirtele ega teistele putukatele, selle taime kasvukohas ei ole hiiri ega putukaid. Eelkõige mesinikud kasutavad „talveonnides” hiirte tõrjumiseks punase leedri oksi. Õisi saab kasutada taimekahjurite tõrjevahendite valmistamiseks.

Punase leedri lehtede lõhn on ebameeldiv ka kariloomadele, mistõttu nad väldivad sellest taimest tehtud hekke ja tarasid, eriti aga lambad.

Sageli võib punast leedrit kohata ka pargis ilupuuna, sest tal on kevadel ilusad suured õisikud ja sügisel kaunid marjad, lisaks talub ta saastunud linnaõhku. Hea taim nõlvade kinnistamiseks.

Musta leedri õisi võib lisada äädikale. Kuivatatud õisi on hea segada pannkoogijahu hulka. Sagedasti valmistatakse leedripuu õitest ekstrakti lisades neile vett, suhkrut ja sidrunimahla. Leedriõie ekstrakte kasutatakse loodusliku aroomi andjana nii alkohoolsetes kui mittealkohoolsetes jookides, puuviljabrändi, vahuveini, jogurti ja jäätise valmistamisel. Kuivatatud õisikuid lisatakse õllele, õitest saab teha šampust, veini, teed. Mahla ja siirupit lahjendatakse enne joomist veega. Lisades siirupile karboniseeritud vett, saab ise limonaadilaadset jooki valmistada.

Täispikkuses näevad seda artiklit püsikliendi-paketi tellinud kasutajad.

Sarnased postitused

Kommentaarid puuduvad


Postita kommentaar