By H. Zell – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9065556

Koirohi, Artemisia absinthium, on pikavarreline üleni hõbehall taim pisikeste kollakas-hallide õitega, millel on iseloomulik terav kange lõhn. Eriti tugev on lõhn, kui taim kuskilt katki muljuda. Vihmasema suvega on taim hõbedaselt rohekas, hästi kuiva ja kuuma suvega on taim üleni hõbehall, roheline värvus on vaevumärgatav.

Talle sarnane on ainult meripuju https://elurikkus.ee/bie-hub/species/2905, kes kasvab meil harva Saaremaa rannikul ja on looduskaitse all. Koirohust https://elurikkus.ee/bie-hub/species/2895 erineb ta väiksema kasvu ja teistsuguse aromaatse lõhna poolest.

Vahel aetakse koirohtu segi hariliku pujuga https://elurikkus.ee/bie-hub/species/2912, ent hariliku puju lehed on kahevärvilised, pealt rohelised, alt valkjad ja viltjalt karvased.

Kasvab kõrgel, kuivas kohas, mäekülgedel, põllupeenrail ja kivihunnikute ümber. Eriti levinud on taim Lääne- ja Põhja-Eestis ning saartel, mandril vähem. Saab edukalt ka koduaias kasvatada.

 

 

http://bohemianmojo.com/index.php/foraging/

Tarvitatakse ka veini-, likööri- ja toiduainetööstuses, maitseainena lihatoitudes, maitselisandiks praetud liha, peamiselt praetud hane juurde.

Koirohi kuulub mitmete alkohoolsete jookide, nagu vermut ja absint koostisse. Koirohi mõjub nende jookide liigsel tarbimisel mürgina. Nii võivad tekkida lihaste krambid, peavalu ja isegi pöördumatud ajukahjustused. Seetõttu on mitmetes Euroopa riikides absindi valmistamine keelatud. Samadel põhjustel ei või liialdada ka koirohuga ravimisel.

Oskuslikul tarvitamisel on koirohi asendamatu ravim.

Iseloomuliku lõhna tõttu tehakse koirohust putukamürke. Suurepärane vahend koide, prussakate ja kirpude tõrjes. Koirohtu kasutatakse ka putukate eemalhoidmiseks põldudest, istutades neid põlluservadesse. Eriti mõjuvad koirohujuurte eritised. Koirohi peletab nii röövikuid kui ka liblikaid. Seda kasutatakse riidekoide ja muude kahjurliblikate peletamiseks ka siseruumides. Kirpude ja teiste parasiitide vastu võib koerte-kasside karva määrida koirohutinktuuriga, lahjendades seda eelnevalt veega. Koirohuleotist saab kasutada ka loodusliku taimekaitsevahendina lehti närivate röövikute tõrjeks.

Täispikkuses näevad seda artiklit püsikliendi-paketi tellinud kasutajad.

Sarnased postitused

Kommentaarid puuduvad


Postita kommentaar