
Harilik kirikakar, Bellis perennis.
Teisi nimesid: margareeta, margariita, mariienroos, maarjaroos, maarjalill, jaanikakar, armastuse oraakel.
Germaani hõimudele kuulutas kirikakar oma kollase südamikuga nende päikesejumala Balduri kohalolu ja kandis nimegi Balduri silm.
Kirikakar on tuntud armastuse oraaklina, kuna ta on pühendatud armastuse ja viljakuse jumalanna Freyale. Skandinaavia mütoloogias õitses see lilleke armastuse, ilu, viljakuse, kulla, sõja ja surma jumalanna Freya aedades. Kroonlehtede ärarebimine, „armastab, ei armasta“. See on väga vana komme. Hilisematel aegadel on selleks kasutatud ka härjasilmi, millel õielehti vähem ja suuremad.
Keldid pühendasid ta põllumeeste kaitsjale, lihtrahva hulgast võrsunud pühale Margaretile. Kuninglikesse kõrgustesse tõusis margareeta aga 13. sajandil, mil Prantsuse kuningas Louis IX ta koos liiliaga oma vapililleks ülendas.
Kirikakar ei ole meie looduslik taimeliik. Kasvab looduslikult Lääne- ja Kesk-Euroopas, Krimmis, Kaukaasias ja Väike-Aasias. Esmamainitud Eestis alles 18. sajandi teises pooles. Eestis kasvatatakse teda 19. sajandist peale.
Kirjeldus ja levik Eestis:
https://eseis.ut.ee/efloora/Eesti/species/1221.html ja https://elurikkus.ee/app/taxonomy/taxon/3066
Ta kasvab meil peamiselt õue- ja pargimurus, ilutaimena, kuid kergesti metsistuva taimena leiab seda laialdaselt. Nii laialdaselt, et osad inimesed peavad teda tüütuks umbrohuks ja soovivad temast vabaneda. Ometi on see ilus taim väga laialdase kasutusaladega ravimtaim, meie abiline.
Ravimtaimena oli kirikakar eriti populaarne keskajal. Seda kasutati mitmesuguste haiguste raviks, kuid enamasti haavade parandamiseks.
Saksamaal kahtlustati 1739. aastal kirikakrat mürgisuses ja kästi see kõikjal, kus võimalik, hävitada. Kuid õnneks see pettekujutelm ei kestnud kaua ja kirikakar naasis muruplatsidele, niitudele ja lillepeenardele.
20. sajandi alguses andis karikakar suure panuse võitlusesse tuberkuloosi vastu.
Meditsiinilistel eesmärkidel kasutatakse õitsemise ajal õisikuid koos lehtedega.
*
Kommentaarid puuduvad