Cornus mas, kirss-kontpuu ehk kisiil on väikeste puude ja põõsaste perekond, mis on levinud Lääne-Euroopas, Lõuna-Euroopas ja Edela-Aasias.
Tänapäeval kasvatatakse 4 liiki kirss-kontpuusid: enamikus Euroopas (Prantsusmaa, Itaalia, Ida-Euroopa riigid, Ukraina, Moldova, Venemaa), Kaukaasias, Kesk-Aasias, Hiinas, Jaapanis ja Põhja-Ameerikas.
Eestis kasvatatakse võõrliigina, peaasjalikult dekoratiivtaimena, sest tema õied ja kevadel helerohelised, kuid sügisellillakad-punakad lehed on väga dekoratiivsed. Ka on ta varajane meetaim.
Kõva, hästi poleeritavat puitu hindavad puutöömeistrid. Puitu kasutatakse ka muusikariistade valmistamiseks.
Koores ja lehtedes sisalduvad tanniinid on hinnatud parkimistööstuses. Nende ainetega töödeldud nahal on originaalne hallikasroheline toon.
Seemnetest on tehtud helmeid.
Kisiil on inimestele tuntud juba iidsetest aegadest. Selle viljaluusid ehk „kivisid” on leitud Šveitsist viie tuhande aasta tagustes hoonetes. On teada, et vanad kreeklased ja roomlased soolasid kirss-kontpuu vilju nagu oliive.
Viljad on meeldiva aroomiga, hapukasmagusad, veidi parkiva ehk kokkutõmbava ja kisiilile iseloomuliku kõrvalmaitsega.
Viljad sobivad söömiseks, nii värskelt kui töödelduna, näiteks siirupina, kompoti või muude hoidistena, samuti kuivatatult. Valmistatakse karastusjooke, likööre ja veine.
Kasutatakse kulinaaria-, kondiitri- ja konservitööstuses.
Mõnikord lisatakse vilju liha- ja kalaroogadele ning suppidele maitseainena.
Kuivatatud marjad on magusama maitsega kui värsked, nii et neid võib lastele tervislikuks maiuseks pakkuda.
Toiduks ei kasutata mitte ainult viljaliha, vaid ka „kivisid” ehk seemneid, mis on kohvisurrogaadi valmistamise tooraineks. Lehtedest tehakse teed.
Kirss-kontpuu viljad, mis valmivad augustist kuni oktoobrini sisaldavad tähelepanuväärsel hulgal karotiini ja C-vitamiini. Viljad on suurema C-vitamiini sisaldusega kui sidrun, pihlakas ja karusmari. 2 korda suurema C-vitamiini sisaldusega kui apelsin. Märkimisväärne on beetakaroteeni ja nikotiinhappe olemasolu.
Väga väärtuslikuks omaduseks peetakse madalat suhkrusisaldust ja mõõdukat kalorisisaldust, mis võimaldab marju süüa ka endokriinse tasakaaluhäirega patsientidel, eriti diabeetikutel.
Loomulikult on kirss-kontpuul ka tervendavaid omadusi. Nii meestele kui ka naistele.
Marjad aitavad paljude kõige levinumate haiguste puhul.
Traditsioonilised ravitsejad kasutavad kõiki taimeosi. Viimased sisaldavad lisaks kõikidele marjades mainitud vitamiinidele ka eeterlikke õlisid.
*
Kommentaarid puuduvad