Harilik luuderohi, Hedera helix, see igihaljas taim, on tuntud ka selliste rahvakeelsete nimetustega nagu aknavääne, efei, jooksvarohi, taevatäht.
Luuderohi ei ole talle ilma põhjuseta nimeks pandud. Vanarahvas on temaga ravinud mitmeid luuhaigusi. Selleks tehti keedist, milles vannitati haigeid kohti.
Arvamus, et luuderohi on parasiittaim, kes imeb teistest taimedest mahlad välja, on vale arvamus. Selle taimel on normaalne juurestik, et varustada ise ennast vee ja mineraalsooladega.Tal lihtsalt on ronimiseks tuge vaja.
Iluaedades on teda kasvatatud juba isegi antiikajal. Hedera oli luuderohu nimetus Vana-Roomas.
Meil kasvab luuderohi aedades, parkides, majaseintel. Aga ka meie loodusest, st metsast võib leida. Näiteks Lääne-Eesti saartel ja mere ääres, kus talved on pehmemad. Seal ronib ta niisketes varjulistes sega- või lehtmetsades kuni kuue meetri kõrgusele puu otsa, mõnikord jaksab aga vaid mööda maapinda roomata. Ta on meie tõeline liaan. Võibki kasvatada ka pinnakattetaimena.
Paremini õnnestub luuderohtudel talvitumine, kui nad märkavad sügisel varem kasvamise lõpetada ja talve vastu valmistuma hakata. See juhtub kuivema mullaga kasvukohas. Teisisõnu – liivases kohas kasvades on nad kenasti elus püsinud. Paljundada saab pistikutega, mis lastakse juurduma minna.
Õitseb sügisel, augustist kuni novembrini. Eestis õitseb harva, ainult sooja pika sügise korral võib õitseda ka novembri lõpus. Luuderohi on hea meetaim.
Loodusest ei või luuderohtu ei ravimiks ega ka kaunistuste punumiseks üldse korjata, sest ta on meil looduskaitse all.
Muidugi kasvatatakse ka toataimena. Aitab puhastada toaõhku, ka erinevatest seentest-hallitusest. Luuderohi on üks parimaid õhupuhastajaid üldse. Eemaldab õhust kahjulikud mürkained.
Taime ravivad omadused on ka teaduslikult tõestatud. Harilkust luuderohust on valmistatud näiteks ka apteegis müüdav köhasiirup „Hedelix”, „Herbion” jt siirupid, tabletid, tilgad.
Harilik luuderohi on ka ravimina määratletud raviomadustega ainete ja taimede nimekirjas: https://ravimiamet.ee/ravimina-m%C3%A4%C3%A4ratletud-raviomadustega-ainete-ja-taimede-nimekiri
Ettevaatust! Taim on mürgine, eriti mürgised on viljad!
Seespidine ravi peaks toimuma ainult arsti kontrolli all.
Ohutum on kasutada lehti ja koort, kuivatatuna.
Seetõttu on allpool antud just neid retsepte, nii sees- kui ka välispidiseks tarvitamiseks.
ENERGIA JA MAAGIA…
Kommentaarid puuduvad