Maarjalepp on ammusest ajast ka teaduslikus meditsiinis kõrgelt hinnatud, rääkimata rahvameditsiinist.
Ega asjata ei kutsuta teda neljakümne tõve rohuks: tema kasulike omaduste lai ulatus hämmastab tõepoolest.
Eestis kasvab tegelikult kaks maarjaleppa:
- harilik maarjalepp, Agrimonia eupatoria. Vaata kirjeldust ja levikut Eestis siit -> efloora.ut.ee
- ja karvane maarjalepp, Agrimonia pilosa. Vaata kirjeldust ja levikut Eestis siit -> efloora.ut.ee
Teadmiseks… karvane maarjalepp on Eestis looduskaitse all!
Samas saab maarjaleppa koduaeda üsna lihtsalt ise kasvama panna, külvates sügisel loodusest korjatud seemneid.Sobib ka ilutaimeks.
Mõlemad on ravimtaimed, kuigi neid Eestis eriti laialt ei kasutata ja meie ravimtaimede raamatud maarjaleppa ei mainigi. Küll aga tuntakse maarjaleppa väga hästi meist lõuna ja ida pool ja idamaade meditsiinis.
Hariliku maarjalepa ladinakeelse nime esimene pool pärineb kreeklaste sõnavaras kasutusel olevast sõnast Agremone, mis tähistab silmi ravivaid taimi.
Nimi Eupatoria viitab kuningas Mithridates Eupatorile, kes oli tunnustatud ravimtaimede kokkusegaja.
Saksamaal levis uskumus, et maarjalepp omab pea alla pannes uinutavat toimet ning inimene magab seni, kuni taimed pea alt ära võetakse.
Juba keskajal arvati, et maarjalepp suudab kaitsta mürgiste loomade salvamise eest, mistõttu kasutati teda näiteks maohammustuste korral. Peeneks hõõrutud maarjalepaga püüti ravida marutõbise koera hammustushaava.
Maarjaleppa on sajandeid pruugitud verejooksude peatamiseks lahinguväljadel (põhikomponent “arkebuusi vees”.
Eestis joodeti maarjalepa keeduvett sisse lehmadele, et piim saaks hea maitse. Kui piima veel puuanumates hoiti, siis keedeti ja hautati neid maarjalepa keeduvees, mis andis anumale meeldiva lõhna.
Harilikul maarjalepal on rahvasuus ka teisi nimesid: kuningarohi, maksaristik, ohakalind, koerad, krassid, maapihelgas, maarjakadakas, maarjapihlakas, maarjatakjas, papirohi, papitäirohi, papitäi, üheksapäelill.
Maarjalepp sobib inimestele, kes tunduvad küll rõõmsate, leplike ja kannatlikena, kuid kelle rõõmsa palge taha on psüühiline kannatus ja mure. Maarjalepp aitab varjatud mure ja sisemise rahulolematuse korral. Selle taime eesmärgiks on anda meelerahu piinatule, puhkust ilma joviaalse ekspressiivsuseta. Taim annab rõõmsameelsust ning püsivat rahu.
Kommentaarid puuduvad