Kasutatakse nii kollaste õitega lõhnavat hobumadarat -> efloora.ut.ee,
valge värviga roomavat madarat ehk virna -> efloora.ut.ee
kui ka pehmet madarat -> efloora.ut.ee.
Meil kasvavatest madaratest on ainult hobumadaral kollased õied.
Enne õitsemist saab pehmel madaral ja hobumadaral vahet teha varre järgi. Pehme madara vars on selgesti kandiline, hobumadara oma ruljas, ümar. Et need kaks liiki on siiski väga lähedased, näitab ka tõsiasi, et üpris sageli võib kohata kahvatukollaste õitega kollakat madarat, kes on tekkinud hobu- ja pehme madara ristumisel saadud viljadest.
Roomav madar on väga levinud tavaline riiete külge haakuv umbrohi.
Neil on ühesugune ravitoime ja -jõud. Madar on väga tugevatoimeline taim.
Praegusel ajal, kui vähktõbe järjest sagedamini esineb, tuleks sellele unustuse hõlma vajunud taimele suuremat tähelepanu pöörata.
TOIME JA KASUTAMINE RAHVAMEDITSIINIS..
- eriti hobumadar on vajalik pahaloomulise lümfikasvaja korral toetusravimina
- lümfinäärmete põletiku korral, suurepärane lümfisüsteemi korrastaja
- keelevähi, struuma, nahavähkide ja vähitaoliste haavandite puhul
- leukeemia korral (teesegus)
- puhastab neerusid, maksa, kõhunääret ja põrna haiguseidudest, mõjub isegi rasketel juhtudel. Pankreatiidi korral.
- mao- ja sooltehaiguste, kõhulahtisuse puhul
- uriini- ja sapieritust suurendav
- maksa- ja sapihaiguste ajal
- sobib verepuhastuskuurideks ja verehaiguste korral
- valuliku menstruatsiooni või selle ärajäämise korral
- peavalu korral
- soovitatav ka epilepsia, hüsteeria, närvihaiguste, tantstõve korral
- soovitav uriinivaeguse, neeru- ja põieliiva, -kivide ning -mädanike korral
- reuma korral
- naiste sugulise aktiivsuse suurendamine
RETSEPTE SEESPIDISEKS KASUTAMISEKS..
TEE
1 kuhjaga tl madarat 1/4 liitri veega keema lasta ja lasta siis lühikest aega tõmmata.
Reuma, maksa- ja neerupõletike ning verehaiguste korral.
Kui näiteks külmetushaiguse tõttu on lümfid pikka aega turses, võib tekkida insult (turses lümfisüsteem takistab pea vereringlust, mistõttu võivad tekkida trombid). Siis on abi teest, mida tuleks juua 3 korda päevas.
Pankreatiidi korral kõhunäärme elustamiseks võtta enne hommikusööki pool tassi teed. Ülejäänu tarvitada lonkshaaval päeva jooksul. Selle tee jaoks võtta 1 tl puru ja valada peale keev vesi (1 tass), lasta tõmmata 45 min. Kuur 2 nädalat.
Valuliku menstruatsiooni ja peavalu korral. Tee – lisa 2 tl. kuiva peenestatud ürti 2 kl. keevale veele, lase tõmmata 2 tundi, kurna. Võta ½ kl. 4 x päevas enne sööki.
ÜRDI- VÕI KA JUURETÕMMIS
Östrogeenne toime. Juuakse menstruatsiooni ärajäämise puhul, valuliku menstruatsiooni ja sünnitusjärgsete tüsistuste korral. Juuretõmmis suurendab sugulist aktiivsust.
TEESEGU 1 Tee raskete neeruhaiguste ja neerumädanike puhul.
Võtta teesegu võrdselt madarat, kuldvitsa ja koldnõgest. Lasta keema tõusta. Juua 30 min enne hommikusööki pool tassi. Ülejäänu päeva jooksul lonkshaaval. Mõju juba 14 päeva jooksul. Rasketel juhtudel juua 4 tassi päevas. Näiteks neerukärbumise ja teiste neeruvaevuste puhul (näiteks kortsneer, kunstneer).
TEESEGU 2 Maksahaiguste vastu.
Võtta võrdselt madarat, maarjaleppa ja lõhnavat varjulille. Üks kuhjaga tl lasta keema minna 1/4 liitri veega. Lasta veidi tõmmata. Juua 1 tass hommikul tühja kõhuga. Lisaks 2 tassi lonkshaaval päeva jooksul.
TEESEGU 3 Leukeemia korral.
madarat 25 g, harilikku mailast 20 g, raudrohtu 25 g, musta leedri võrseid 30 g, vereurmarohtu 30 g, kõrvenõgest 30 g, liht-naistepuha 15 g, võilille juurt 15 g, saialille 30 g, angervaksa 25 g, koirohtu 20 g. Sellest kogusest võetakse 1 kuhjaga tl ja vett 1/4 liitrit. Päeva jooksul juua lonkshaaval vähemalt 2 liitrit teed. Põrnale toeks juua veel 6 lonksu kalmusejuureteed.
TEESEGU 4
Madaraürt, palderjanijuured, kummeliõied. Võtta kõiki komponente seguna 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta 5–10 minutit tõmmata, jahutada ja juua 1/2–1 klaas igal õhtul unetuse, rahutuse korral. Lastele on aidanud ka voodi märgamisest lahti saada.
TEESEGU 5
Madaraürt, valge iminõgese õied. Mõlemaid komponente seguna võrdselt 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta mõni minut tõmmata ja juua lonkshaaval 1 klaas päevas põrna-, maksa-, neeru- ja põiepõletike korral. Rahvameditsiinis on kasutatud keele- ja kurguvähi korral kuristamiseks ning loputamiseks.
TEESEGU 6
Madaraürt, saialilleõied. Mõlemaid komponente seguna võrdselt 1 teelusikatäis klaasi keeva vee kohta, lasta mõni minut tõmmata, jahutada ja juua 1 klaas lonkshaaval päevas söögi- ja hingekõripõletike ning isegi sealsete vähivormide korral kuristamisel selle teeseguga on kilpnäärme hädadest lahti saadud.
TEE 7
Võtta 1 tl ürti ja valada see üle klaasitäie keeva veega. Lasta tõmmata hästi suletud anumas 45 minutit, seejärel kurnata. Päevakogus: 2-4g 3korda päevas. Uriinieritust suurendav ja nõrgalt kootav. Kasutatakse düsuuria, kuseteede põletiku, lümfisõlmepõletiku ja lümfisõlmede suurenemise puhul. Kasutatakse veel mao- ja peensoolpõletiku, haavandtõve korral. Rahvameditsiinis kasutatakse vähi vastasena.
RETSEPTE VÄLISPIDISEKS KASUTAMISEKS..
Soojalt TEEGA PESEMINE ravib kahvanäolisust, veetõbe ja pisteid küljes.
Välispidiselt võib TEHA VANNI nii nahapõletikule kui ka närvivalude leevendamiseks. Kuuri pikkus maksimum 2 nädalat, pidada vahet 1 kuu.
Välispidine kasutamine parandab ruttu nahahaigusi (koeranaelad, furunkulid, rasupunnid). Tulemusikkalt mõjub VÄRSKE VÄLJAPRESSITUD MAHL, kui seda iga päev nahale tõmmata ja siis kuivada lasta. Enne uut määrimist tuleb määritav koht piiritusega puhastada. Raskematel juhtudel määrida mitu korda päevas.
Struuma korral KURISTADA KURKU järjekindlalt ja sügavalt madara teega (vahel võib ka lonksu juua). Sama ka häälepaelte halvatuse korral. Kuristada võib vaheldumisi kassinaeriteega. Võib neid taimi ka värskelt pudruna kaelale siduda. Või tee ülejäägid soojendada vähese veega, segada odrajahuga, panna linasele riidele, asetada kaelale, siduda kinni.
Keelevähi puhul juua nii teed kui ka TEEGA SUUD LOPUTADA. Päeva peale arvestada 6-8 tassi madarateed. Ühe tassi kohta 1 kuhjaga tl. Tee sülitada peale kuristamist välja. Mõne lonksu võib alla neelata. Keelehaiguse paistetus ja valu alaneb 4-5 päevaga.
Nahavähkide ja vähitaoliste haavandite korral MÄÄRIDA sinna SALVI 1 kord päevas. Lisaks juua saialille-raudrohu-kõrvenõgese teed.
Salvi kasutatakse ka lülisambavigastuste korral. Määrida salvi piki selgroogu alt ülespoole.
VÄRSKE MAHL
Madar hoolikalt puhtaks pesta ja niiskelt tsentrifuugis mahlaks teha.
Mahla võib väikestes pudelites ka külmkapis säilitada.
SALV
Segada värske mahl toasooja võiga ja säilitada külmikus.
Sobib haavandite ja ekseemi raviks.
VASTUNÄIDUSTUSED sissevõtmisel…
Rasedus ja imetamine. Mahla ei tohi kasutada suhkruhaiged.
KOGUMINE…
Õitsemise ajal. Korjatakse ürti (varsi koos õite ja lehtedega).
Võib ka juuri koguda. Neid siis sügisel.
Värskete taimede ravitoime on parem kui kuivatatutel.
Kollast värvi õitega hobumadar on mõnusalt magusa lõhnaga. Ka tee on magusa maitsega.
Hobumadar õitseb juunist septembrini.
Hobumadarale eelkõige Põhja- ja Lääne-Eesti klibused mullad. Mujal kasvab harvem.
Levikukaarti Eesti kohta vaata siit -> www.ut.ee
Kogunud ja toimetanud Ingrid Soosaar.
Allikad:
M. Treben „Tervis jumala apteegist“
T. Gorbunova “Ravimtaime atlas”
bio.edu.ee
videvik.ee
mkloodusravi.ee
mahekaup.ee
tarbija24.postimees.ee
tarkaja
Kommentaarid puuduvad