https://pixabay.com/photos/nature-tree-tribe-tree-trunk-1902404/

Kas olete kunagi vaadanud mõnda eset ja olnud üllatunud, nähes teile tagasi vaatavat nägu? See pole lihtsalt kummaline optiline illusioon, vaid psühholoogiline nähtus, mida tuntakse pareidooliana. Meie ajud on eksperdid kujundite ja mustrite ning eelkõige nägude äratundmisel, mis aitab selgitada, miks näeme tuttavaid kujundeid ootamatutes kohtades, näiteks sõlme puus või mustrit plaatpõrandal. See instinkt on põnev meeldetuletus sellest, kuidas meie aju on ühendatud, ellujäämiseks ja loovuseks.

Mis on pareidoolia?
Pareidoolia on tajupsühholoogiline fenomen, inimaju kalduvus tõlgendada ümbritsevas loodus- või tehiskeskkonnas esinevaid juhuslikke vorme ja kujundeid talle tuttavate tähenduslike mustrite, seoste ja kujunditena.

Selle fenomeni tõttu tõlgendab nägemismeel juhuslikke kujundeid mõtestatud tähendusliku informatsioonina, luues seoseid seal, kus neid tegelikult ei ole. Tüüpilisteks näideteks on inimesekujulised kaljud, loomakujulised pilved, näod aknaklaasidel või siis kujutised lõkketules.

Pareidoolia on aju kalduvus juhuslike stiimulite korral ära tunda mustreid ja eriti nägusid. Näo pareidoolia puhul näeb enamik inimesi meeste nägusid. Näod tunduvad sageli omavat ka mingit emotsiooni.

See evolutsiooniline tunnus aitas iidsetel inimestel kiiresti tuvastada sõpru, vaenlasi ja potentsiaalseid ohte. Põlvkondade jooksul on meie ajud muutunud üsna osavaks nägude tuvastamiseks isegi seal, kus neid pole. Pareidoolia illustreerib, kuidas meie meel projitseerib tähendusi meid ümbritsevale maailmale – protsess, mis tuleneb meie ürgsetest instinktidest.

Näide…
Kujutage ette, et vaatate tähelepanelikult kulunud plaatpõrandat. Võite märgata tumedaid laike, mis meenutavad silmi, kohta, kus peaks olema nina, ja nõrka kõverat, mis moodustab suu. Järsku saab tavalisest põrandast kohtumine varjatud “näoga”. See transformatiivne efekt illustreerib pareidooliat tegevuses, muutes tavalise ümbruse millekski tähendusrikkaks ja ootamatult veetlevaks.

Pareidoolia on apofeenia alamliik

Apofeenia on tajuviga, milles on kalduvus tajuda tähenduslikke seoseid juhuslike või mitteseotud andmete või struktuuride vahel. Apofeeniat võib kirjeldada kui tavalist ajutegevuse tagajärge. Äärmuslikul kujul võib see aga olla üks psühhiaatrilise düsfunktsiooni sümptomitest, näiteks paranoiana.

Evolutsiooniline põhjus, miks me näeme kõikjal nägusid
Objektides nägude nägemine ei ole tänapäeva elule ainulaadne veidrus, vaid selle juured on meie evolutsioonilises minevikus. Nägude kiire äratundmise võime võimaldas iidsetel inimestel eristada sõpru vaenlastest ja luua ellujäämiseks vajalikke sidemeid. Need instinktid jäävad meisse, muutes meie aju näo meenutavate mustrite suhtes väga tundlikuks. See oskus ulatub kaugemale praktilisest ellujäämisest, mõjutades meie sotsiaalset suhtlust ja emotsionaalseid reaktsioone.
Ka tänapäeval mõjutab pareidoolia meid erineval viisil. Alates tuttavate kujundite märkamisest pilvedes kuni naeratava näo nägemiseni kohvipleki sees – need äratundmishetked näitavad aju pidevat ühenduse ja tuttavuse otsimist.

Pareidoolia ja kunstiline väljendus
Lisaks oma evolutsioonilisele tähtsusele mängib pareidoolia kunstimaailmas rolli. Kunstnikud on läbi ajaloo ammutanud inspiratsiooni juhuslikest piltidest, mis meie ümber ilmuvad. See nähtus õhutab loovust, julgustades meid vaatama maailma läbi teise objektiivi ja leidma ilu igapäevases juhuslikkuses.
Pareidoolia kunstiline potentsiaal kutsub meid tavavaateid ümber mõtlema. Näiteks võib kõnniteel olev pragu saada kauge mäeaheliku või näo piirjoonena. Pareidooliaga tegeledes kasutavad kunstnikud üldist inimlikku kalduvust leida tähendust seal, kus seda pole, avades loovuse ja kujutlusvõime uue mõõtme.

Miks meie aju mustreid otsib?
Meie soov näha tuttavaid vorme, eriti nägusid, on tihedalt seotud meie sotsiaalse olemusega. Inimese aju on loodud mustrite otsimiseks, sest need ühendused aitavad meil keerulistes olukordades navigeerida. Ellujäämismehhanismina võimaldas mustrituvastus meie esivanematel ennustada võimalikke ohte ja tuvastada ohutuid tingimusi. Igapäevastel esemetel nägude nägemine mitte ainult ei kaasa meid veidi kahjutusse kujutlusvõimesse, vaid treenib ka meie aju loomulikku võimet mustreid ära tunda.

Argipäevas tähenduse leidmine
Pareidolia annab ülevaate sellest, kui sügavalt on meie aju programmeeritud tõlgendama keskkonda tuttaval ja võrreldaval viisil. Järgmine kord, kui avastad end vaatamas pilvi või karedat seina, mõelge hetkeks sellele, mida näete. Olgu selleks varjatud nägu või kujutletav maastik, pareidoolia tuletab meile meelde, et ootamatus peitub ilu ja ka kõige tavalisemad kohad võivad meid üllatada varjatud imedega.

Sarnased postitused

Kommentaarid puuduvad


Postita kommentaar