„Vältige neid, kes püüavad õõnestada teie usku iseendasse. Suur inimene, vastupidi, sisendab teile tunnet, et teiegi võite saada suureks.”
Väärtuse vähendamine – see on selline kontakti mehhanism, mis jätab ilma väärtusest või teeb kellegi saavutused vähemväärtuslikuks.
Näiteks kellegi isiksuse omadused, võimed.
Millal see juhtub? Loogiliselt võttes siis, kui me ei taha tunnustada kellegi teeneid, kas siis teadlikult või mitte.
„Tänulikkus” – see on tänutunne tehtud hea eest, saadud tähelepanu ja teene eest.
Selle sõna vananenud seletus on „autasu, palk”.
MILLISTEL PÕHJUSTEL VÄHENDAB ÜKS INIMENE TEISE VÄÄRTUST?
Vastav mehhanism tekib:
1. Kui inimene ei saa soovitut. Kui siis reageeringuna tekivad tugevad emotsioonid. Mida tugevamad emotsioonid, seda rohkem väärtus väheneb. Ükskõiksuse, kriitika, naeruvääristamise tõttu, kuni kättemaksuni välja.
Näiteks:
Inimene ootas, et te tegutsete vastavalt tema plaanile. Aga teie käitusite nii, et tema ootused ei saanud õigustatud. Suur viha- ja raevutunne tõukavad teda nüüd teie isiklikku väärtust vähendama, samuti teie saavutusi.
2. Kui inimene ei saa endale otse midagi tunnistada (aga seda enam veel teistele) ja ta alustab väärtustamisega manipuleerimist.
Näiteks:
Te pakkusite teenust, mille eest tuleb maksta. Aga inimene ei ole valmis maksma ja otse seda tunnistada ei saa. Siin algab väärtuse vähendamine. Teie teenuse väärtus nullitakse ning hakkab võrdlemine teiste spetsialistidega.
3. Kui inimene tahab kontrollida teie tundeid. Väärtuse vähendamine on talle siin abiks.
Näiteks:
Teades, et teile on omane emotsioonidest tugevalt mõjutatud saada, kaotada siis keskendumine ning kontroll plaanitu/mõeldu üle, vähendab inimene teie väärtust ning saavutab teie üle kontrolli. Nii olete valmis tegema valiku tema kasuks ainult seepärast, et mitte enam neid tundeid kogeda.
KUIDAS MITTE KOKKU VARISEDA, KOHTUDES VÄÄRTUSTAMATUSEGA
On vaja meeles pidada järgmisi asju:
- Väärtustamatuse taga seisab sageli seda tegeva inimese isiklik hirm, häbi ja süü. Inimene on omandanud sellise meetodi, et mitte kohtuda iseenda tugevate emotsioonidega.
- Parim tegutsemine sel juhul on ignoreerimine. Juhul, kui see on võimalik. Ärge laskuge siin seletustesse ega mõtlemisse, et „kuidas”.
- Eraldage teineteisest faktid ning emotsioonid.
- Suhtuge tähelepanelikult endasse, oma tunnetesse ja kehalistesse ilmingutesse. Seda on vaja selleks, et kuulda ebaselgeid väärtustamatuse viise.
- Tunnustage oma edu ja teise inimese õigust oma arvamusele, mis erineb teie omast. Aga mitte rohkem sellest.
- Kui „lähedane sõber” märkab ainult teie möödalaskmisi ning räägib kogu aeg teile neist, siis mõtelge….
„Vältige neid, kes püüavad õõnestada teie usku iseendasse. Suur inimene, vastupidi, sisendab teile tunnet, et teiegi võite saada suureks.”/Mark Twain/
/Svetlana Gulinskaja/
Tõlkinud Ingrid Prass.
Allikas:
lifedeeper.ru
Kommentaarid puuduvad