etsy.com/ca/listing/193968526/strikes-with-nose-restored-vintage

Indiaanlaste juhiks võib saada igaüks.

Vahel anti see amet edasi pärimise kaudu, aga vahel mitte.

Kui tuli päritavalt, siis võis see inimene ka lihtsalt võimust ilma jääda. Juhul, kui tema omadused ei vastanud juhi omadustele. Ning valiti uus, kes oli vääriline.

Niisiis… peamine juhi omadus – suuremeelsus.

Ei, muidugi on vaja veel erinevaid omadusi nagu näiteks vaprus, lahkus, hingejõud, kannatlikkus, tarkus jne. Kuid peamine omadus on siiski – suuremeelsus.

Juht võis vaenlasi tappa. Ta oli kohustatud vapralt võitlema. Juht võis olla kaval ja isegi salakaval, võõraste suhtes. See oli vajalik hõimu ellujäämiseks. Juht võis olla rikas, võis hoolitseda oma külluse eest, see ei olnud keelatud. Vastupidi, kui sa kindlustad endale ja oma perele heaolu, siis ei ole sa loll ega argpüks. See on hea.

Kuid ilma suuremeelsuseta ei saa olla juht. Juht ei tohi olla väiklaselt kättemaksuhimuline ja tülitseda kellegagi oma hõimust, isegi kui on riivatud tema huvisid, isegi kui teda solvati. Ta võib solvaja tappa kahevõitluses. Aga palun. Kuid teda jälitada, kätte maksta, põhjustada kahju.. seda ei tohi. Vastasel juhul kaotab ta hetkeliselt oma volitused võimuks ja hõimu austuse.

Suuremeelsus – see on kättemaksu ja väiklase halbade asjade meelespidamise puudumine.

See on väga haruldane omadus. Küsige inimeselt, kes põhjustas talle meelehärmi ja ülekohust. Juht jääb vastamisega hätta, kui jutt ei ole võõrast hõimust pärit vaenlasest, kes põletas küla maha, röövis ning tappis sõpru. Teisi ülekohtu tegijaid juht mäletab. Omade üle arvet ei ole. Omad ei saa olla vaenlased. Ning omade peale ei solvuta. Neile andestatakse suuremeelselt.

Aga meie elus on kõik vastupidi. Tõelisi vaenlasi ei märgata, olles neeldunud iseenda pisitülidesse. Ja mäletatakse omade kõiki solvamisi ja eksimusi. Ning kätte makstakse omadele, neid karistatakse.

Nojah.. me ei ole ka indiaanlased, muidugi. Ning omasid juhte praegu ei ole. Või on neid siis väga-väga vähe.

Suuremeelsus – andestada ja heita armu omadele. Mitte tülitseda pisiasjade üle. Mitte kaotada väärikust. Need on haruldased omadused. Kuid veel on aega neid arendada…

 

/Anna Kirjanova/

Tõlkinud Ingrid Soosaar.

Allikas:

https://golbis.com/pin/glavnoe-kachestvo-indejskogo-vozhdya/

Sarnased postitused

Kommentaarid puuduvad


Postita kommentaar