Авторство: Неизвестен. User:Bibi Saint-Pol, own work, 2007-05-09, Общественное достояние, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2150575

Foiniikia on ajalooline maa Vahemere idarannikul, idaranniku põhja- ja keskosas kuni mitmekümne kilomeetri laiusel mere ja mägede vahelisel maatükil, tänapäeva Liibanoni ja Süüria alal.

Iidne Foiniikia – salapärane tsivilisatsioon, mille pärandit on veel vähe uuritud. Foiniiklaste kindel päritolu on üheselt teadmata ja nende eellastena nimetatakse müütilist mererahvast. Legendi järgi olevat nad tulnud Punase mere äärest või teise legendi järgi hoopis Pärsia lahe äärest, kuid mingeid teadaolevaid tõendeid selles osas ei ole. Semiitid, keda kreeklased lõpuks foiniiklasteks kutsusid, ilmusid Vahemere idaosa rannikule enam kui 5000 aastat tagasi. Kust need inimesed tulid, mida nad varem tegid, jääb ajaloolastele tänapäevani mõistatuseks.

Üldiselt tunnistatakse, et foiniiklaste kultuurisaavutustest on kõige olulisem täiesti uut tüüpi kirjaviisi loomine 2 aastatuhandel eKr, mis lõpuks moodustas aluse peaaegu kõigile iidsetele ja kaasaegsetele tähestikulistele kirjadele. Foiniiklaste keel ja traditsioonid paljudes Vahemere piirkondades peaaegu keskaja lõpuni. Alles jõhkrad araablaste vallutused tegid lõpuks lõpu arenenud iidsele kultuurile.

Viimase paarikümne aasta jooksul on kirjutamise ja inimeste uurimisel tehtud märkimisväärseid edusamme. Igal aastal avastatakse palju uusi raidkirju. Arheoloogid viitavad sellele, et foiniikia pärandi põhjalik uurimine võib paljastada palju. On dešifreeritud ja taastatatud foiniiklaste iidne horoskoop.

Täispikkuses näevad seda artiklit püsikliendi-paketi tellinud kasutajad.

Sarnased postitused

Kommentaarid puuduvad


Postita kommentaar