Laulmine ja ajalugu

https://pixabay.com/photos/birds-swifts-singing-twitter-music-2672101/

Arvatakse, et meie esivanemad õppisid enne laulma kui rääkima.

See, millise häälega inimene räägib, sõltub suuresti emast. Pole juhus, et lapseootel emadel soovitatakse juba emakasisese arengu perioodil lapsega pidevalt rääkida, talle laule laulda, harmoonilise muusikaga salvestusi sisse lülitada.

Iidsetel aegadel kasutasid lauluravi kõik rahvad erinevate haiguste ja vaevustega võitlemiseks, justkui intuitiivselt tundsid meie esivanemad, et laulmises on peidus suur tervendav jõud.

Näiteks Egiptuses raviti koorilauluga unetust. Närvisüsteemi häiretest ja ishiast raviti Vana-Kreekas trompetihelide saatel laulmisega. Demokritos pidas laulmist tõhusaks vahendiks marutaudi vastu ning Pythagoras ja Aristoteles ravisid hullumeelsust ja vaimuhaigusi tervendava laulmisega. Vana-Venemaal usuti, et laulmine on hinge loomulik seisund, et laulab inimese olemus.

Kirikulaule on tervendava vahendina kasutatud palju sajandeid.

Aeglased ehk venivad rahvalaulud aitavad väidetavalt hästi gripi ennetamisel.

.

Lauluravi – moodsa meditsiini meetod.
Inimesed märkavad, et igasugune kunst ja loometöö avaldab soodsat mõju inimese emotsionaalsele seisundile ja tema psüühikale. Seetõttu kasutavad eksperdid oma praktikas sageli tantsimist, joonistamist, laulmist.

Kõigist muusikateraapia vahenditest mõjutab inimeste tervist kõige tugevamalt laul. Laulmisest ja ümisemisest on kasu igal juhul, isegi kui sul pole häält ega kuulmist. Lauldes väljendab inimene ju oma sisemist seisundit, maandab stressi.

Lauluravi ei mõjuta mitte ainult soodsalt inimese emotsionaalset seisundit, vaid aitab kaasa ka tema paranemisele, sest iga haigus tekib teadlaste sõnul bioenergeetilise rütmi talitlushäire.

.

Kuidas laulmine mõjutab tervist:

  • Laulmine annab kehale edasi õigeid vibratsioone, mis tõstavad meie keha elujõudu. Igal meie siseorganil on oma hääl, oma vibratsioon. Haigetes elundites muutub vibratsioon. Kui inimene laulab, neelavad väljavõetud helid siseorganitesse ligi 80% ulatuses, viivad need harmoonilisse vibratsiooni, aktiveerivad ja parandavad tema tööd, eriti närvi-, immuun- ja kardiovaskulaarsüsteemi ning vaid 20% helidest läheb ilmaruumi.

  • Laulmise ajal toodetakse inimese ajus spetsiaalseid kemikaale, mis aitavad meil tunda rahu ja rõõmu.

  • Paraneb vereringe. Sellel on kasulik mõju häälepaeltele, mandlitele ja arvukatele lümfisõlmedele. See tähendab, et paraneb oluliselt kohalik immuunsus (teisisõnu – „külmetame” harvemini).

  • Verevarustuse paranemine laulmise ajal viib ajutegevuse aktiveerumiseni: see hakkab intensiivsemalt tööle, paraneb mälu, igasugune teave on kergemini omastatav.

  • NB, naised! Paranenud verevarustus peas tervikuna noorendab keha, parandab naha seisundit.

  • Laulmine on väga kasulik kopsuhaiguste puhul, kuna see mitte ainult ei asenda hingamisharjutusi, vaid aitab kaasa ka rindkere arengule, õigele hingamisele, mis vähendab oluliselt haiguse ägenemiste arvu.

  • Regulaarsete kooritundide korral tõuseb organismis immunoglobuliin-A ja hüdrokortisooni tase, mis on märgiks heast immuunsusest.

  • On välja töötatud tehnikad, mis ravivad kogelemist läbi laulmise ja aitavad parandada diktsiooni.

  • Laulmist kasutatakse isegi võitluses ülekaaluga. Vahel pakutakse ülekaalulistele näljatunde korral vahepala asemel kaks-kolm laulu.

.

Just seetõttu soovitavad eksperdid laulda vähemalt 5 minutit päevas, võrdsustades laulmise kehalise harjutusega.

Tavaline igapäevane “südamest laulmine” 15-20 minutit mõjub inimesele veelgi tervendavamalt.

.

Hääletoonid ja ülemtoonid
On kindlaks tehtud , et hääle muusikaline kõla koosneb põhitoonist ja ülemtoonidest, s.o. erinevaid ülemtoone.

Tänu hääle toonidele ja ülemtoonidele annab inimene edasi oma emotsioone.

Teadlased on märkinud, et rõõmu väljendamisel on hääle ülemtoonid harmoonilised ja viha korral ebaharmoonilised. Kui inimene suhtub vestluskaaslasesse või väljendab rõõmu, tekib sellest vastav häälekõla, see muutub hellaks ja meeldivaks, harmooniliseks, sest ülemtoonid selles olekus on harmoonilised. Kui inimest täidab sisemine vaenulikkus või viha, muutuvad hääle ülemtoonid ebaharmoonilisteks ja reedavad meie suhtumist vestluspartnerisse. Ta kuuleb oma hääles valjusid ja teravaid noote, mis vahel muutuvad karjeks, ärrituseks, vihaks, hääl on praegu kähe, siis katkeb – täielik disharmoonia.

.

On välja töötatud spetsiaalne terapeutilise laulmise meetod.

Suurt tähelepanu pööratakse õigele hingamisele, mis treenib hingamislihaseid, parandab bronhide ja kopsude ventilatsiooni ning muudab kopsude mahtu. Laulmise käigus töötavad aktiivselt rinna- ja kõhuõõne lihased, mis tähendab, et vereringe ja vere hapnikuga küllastumine paraneb.

laulmisel on lisaks kõigele öeldule kasulik mõju ka südame tööle.
Laulmise mõju inimese tervisele uurib meditsiin ja juba on ilmnenud suund: vokaalteraapiat kasutatakse mitte ainult profülaktikana, vaid ka paljude kopsusüsteemiga seotud haiguste, näiteks bronhiaalastma, ravis.

Vaimsete häirete ravis: obsessiivsed hirmud või foobiad, neuroosid, depressioon, peavalud.
Koorilaulu abil ravitakse lastel kogelemist edukalt kõikjal maailmas. Kuulates, kuidas teised laulavad, püüab laps õigel ajal jõuda, mis võimaldab teil haigusest järk-järgult vabaneda. Arstid soovitavad sellistel lastel isegi mitte kõnekeelt hääldada, vaid laulda.
Eksperdid märgivad, et lapsed, kes õpivad vokaali või koorilaulu, õpivad palju paremini ja haigestuvad väga harva, nende immuunsus tugevneb.
.

Vokaalteraapia ja hingamine
Laulmises on tohutu roll hingamise õigel seadistusel. Hääleteraapias pööravad õpetajad erilist tähelepanu väljahingamise pikendamisele, see on oluline rahvalaulude esitamisel, suurendades seeläbi kopsude ventilatsiooni, selle mahtu ja suurendades lõõgastusmomenti. Harjutatakse “ahel”-hingamist, heli järjepidevust. Selline hingamisviis aitab suurendada väljahingamise kestust, sissehingamise täiust ja sügavust, kuid mis kõige tähtsam, see õpetab kuulma ja tunnetama enda kõrval seisva inimese hingeõhku, et mitte hingata temaga samal hetkel, mis võib loo heli häirida. Ilmselt seetõttu hämmastavadki vanad laulud meid, mis, olles mõnikord üles ehitatud vaid 2-3 noodile, oma iluga.

Sarnased postitused

Kommentaarid puuduvad


Postita kommentaar