https://pixabay.com/photos/flowers-music-sheet-vintage-6561370/

Piparmündi, Mentha × piperita, rahvapärased nimed on: aiamünt, piparmints, vehverments, vehvermänts, vehvervents.

Eesti rahva hulgas ei ole mitte kõik seda taime armastanud, tema tugeva lõhna pärast. Seetõttu on teda nimetatud ka penipussuhainaks.

Piparmünt on vesimündi ja rohemündi hübriid, mis on saadud 1696 Inglismaal looduslike liikide ristamisel. Carl Linnaeus defineeris 1753. aastal selle uue hübriidi.

Piparmündi levinuimad teisendid on valge piparmünt (Mentha × piperita f. pallescens) ja belgia piparmünt (Mentha × piperita var. ouweneelii) ning vorm must piparmünt (Mentha × piperita var. piperita). Just viimane on tõenäoliselt Inglismaal sündinud originaalhübriid. Tuntakse tänapäeval ‘Black Mitchami’ nime all. Mustaks piparmündiks kutsutakse seda vormi taime tumevioletsete varte tõttu. Tumeda värvuse annab taimele antotsüaniin. Hilisemad teisendid antotsüaniini ei sisalda ja sellest ka nimetus “valge piparmünt”.

(PS! Rohemünti, Mentha spicata, peetakse sageli ekslikult piparmündiks. Rohemündil on helerohelised lehed.)

Kultuurtaimena oli piparmünt tuntud juba Vana-Egiptuses, aga taim arvatakse pärit olevat Hiinast. Jaapanlased on taime kasutanud juba 200 aastat. Iidsetel aegadel kirjeldas Avicenna talle tuntud piparmündiliike ja pani kirja tol ajal eksisteerinud retseptid.

Mentha x piperita. By Sten Porse – Self-published work by Sten Porse, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73093

Varases Euroopas säilis huvi taime vastu riiklikul tasandil: Karl Suure 812. aasta dekreediga kohustati elanikkonda oma aedades kasvatama 4 liiki piparmünti.

14. sajandil kasutati piparmünti hammaste valgendamiseks, hiljem lisati sellest eraldatud lõhnavat õli hambapastale, seebile ja kondiitritoodetele. Keskajal hõõruti selle taimega laudu enne külaliste vastuvõtmist, et kõigil oleks hea tuju. Õpilastel soovitati kanda piparmündipärgi, et hästi õppida loodusteadusi.

Münt on omamoodi looduslik fumigeerija. Kahjurid selle taime lõhna ei talu. Kui istutada maja ümber piparmüntide ala, võib prussakad, kärbsed ja koiliblikad pikaks ajaks unustada.

Sõltuvalt ajastust ja riikide kultuurilisest kuuluvusest oli piparmünt erinevatel aegadel külalislahkuse, inspiratsiooni ja loovuse sümboliks.

**

Täispikkuses näevad seda artiklit püsikliendi-paketi tellinud kasutajad.

Sarnased postitused

Kommentaarid puuduvad


Postita kommentaar