С. Соломко «Высокомерие» gallerix.ru/album/Solomko

“Võin sülitada kõige peale,

välja arvatud selle peale,

et keegi sülitab minu peale.”

Üleolekutunne – ülemäärane uhkus, enese ületähtsustamine, ninakus, upsakus, kõrkus, ülbus, egoism, etteheidete mittekannatamine ja kiitusjanu, arrogantsus.

Nii me me seda näeme ja tajume.

Üleolekutunne võib peituda filantroopia ja protektsionismi sildi all, mis tegelikult taotleb poliitilise eneseaustamise ja enesereklaami eesmärki.

Seega on see inimese veendumus enda üleolekus, põlglik suhtumine teistesse inimestesse (madalam staatus, teenete või positsiooni järgi isiku subjektiivses mõistmises).

Üleolev inimene jätab tähelepanuta teiste inimeste vajadused ja huvid, ei austa kedagi peale sama ringi (eliidi) isiksuste või üldse mitte kedagi, välja arvatud teda ennast (Jumala väljendunud kompleksiga).

Üleolev inimene “mõõdab kõrgelt” ennast ja teisi inimesi. Ainult siis, kui ta ise selle latiga sobib, siis ümbritsevad reeglina ei sobi. Võime rääkida subjektiivsest arusaamast rikkusest, õnnest, õnnest, armastusest, staatusest. “Ma võin teha kõike ja kõik on mulle võlgu, sest ma olen parim,” on üleolevate inimeste moto.

Mõnikord võtab arrogants pealtnäha täiesti ebatavalise ja ebareaalse kuju ehk maski – ohvrirolli. Jah, mõnikord pole “Ema Teresa” mängimine midagi muud kui veendumus enda paremuses. Sellised inimesed üritavad kõiki valgustada, nõuavad moraali, seavad õige tee, annavad nõu (kui neilt seda ei küsita), avaldavad oma arvamust. Ja kõik miks? Sest nad ise teavad alati kõike paremini kui keegi teine.

Ainult tulemus on sama: ärritus, kui inimesed ignoreerivad nende nõuandeid, manipuleerimine (sageli süütunde abil), pahameel selle eest, et mind ei hinnata (solvatakse). See on üleoleku varjatud vorm, kuid mitte vähem hävitav. Tema moto: “Rumal, ta ise ei saa aru, mida ta teeb.” Tegelikult on see samasugune teiste inimeste huvide ja vajaduste eiramine koos omaenda arvamuse kultuseks tõstmisega, eitades enda vigade tõenäosust.

Üleolekutundega kaasnevad inimesel individuaalsed negatiivsed lõhkuvad madalad võnkesagedused:

  • egoism, isekus – kuni 2,8 Hz

  • upsakus, kõrkus – 0,8 – 3,1 Hz

  • üleolek – 1,9 Hz

  • halvakspanu, põlgus – 1,5 Hz

KAS TULI TUTTAV ETTE?

Kindlasti olete elus rohkem kui üks kord kohanud üleolevaid ja ülbeid inimesi. Nendega, kes räägivad ainult endast ja peavad end teistest paremaks.

Suuremal või vähemal määral võib seda kõigil inimestel ette tulla ehk olla.

Seda ei tohiks siiski segi ajada tavalise kelkimise, praalimise või kiitlemisega.

Selles artiklis tuleb juttu:

– Millised on üleoleku tunnused?

– Milline on see inimene, tema isikuomadused?

Milliste lattide järgi toimub mõõtmine?

– Üleolekutunde varjatud ja otsesed põhjused.

Seos hinge arenguga.

– Mis peitub tegelikult üleoleku taga?

– Mis toimub sellise inimese sees?

– Seotus enesehinnangu ja eneseaustusega.

Milleni see tee viib? Millised on ohud?

– Soovitused üleoleku tundega inimestele endale, üleolekust lahtisaamiseks.

– Soovitused üleolevate inimestega suhtlemiseks, ja et aidata tal üleolekust lahti saada.

*

Täispikkuses näevad seda artiklit püsikliendi-paketi tellinud kasutajad.

 

Sarnased postitused

Kommentaarid puuduvad


Postita kommentaar