В. И. Прагер. На приёме у врача. 1957 https://rossaprimavera.ru/news/072744a6

V. M. Behterev on öelnud: „Peale arstiga suhtlemist peaks olema tunda jõu juurdevoolu ja meeleolu paranemist.”

Ka sõna ravib…

Varem ei olnud arstidel stetoskoopi. Arst kallistas patsienti ja kuulas kõrvaga tema südant. Ja ta kutsus patsienti “kalliks” – kuidas siis ikka nimetada kedagi, kellel sa ümbert kinni võtad ja kallistad?  Arstidel aga peaaegu polnudki ravimeid. Ei mingeid antibiootikume ega keerulisi kirurgilisi instrumente. Kuid patsiendid paranesid ikkagi. Ja nad läksid arsti juurde vastuvõtule, et too kuulaks südamehääli ja kopse. Aga arst soojendas eelnevalt veel käsi kamina ääres, et mitte haiget külmade kätega puudutada. Võib-olla seetõttu paranesid patsiendid isegi koletutest haigustest? Ja elasid hoolimata kõikjal kubisevatest mikroobidest ja täielikest ebasanitaarsetest tingimustest?

Täna käis mu sõbranna arsti juures – ja tuli õnnelikuna tagasi. Arst ütles, et muretsemiseks pole põhjust. Et see pole halb! Keha on tugev. Aga et kivike – no vaatame, vaatame. Varsti tuuakse selline aparaat, mis purustab kivikesed läbi naha. Meditsiin teeb praegu suuri edusamme. Ravimatuid haigusi pole peaaegu enam alles. Te peate sööma õigesti, mu kallis; Siin ma kirjutan teile dieedi. Ja te peate kõndima. Kui ostate selle ravimi – see aitab kindlasti. Lihtsalt imeline ravim, aga maksab sente. Ja ärge muretsege, olete terve ja tugev naine. Õitsete siin oma kuuekümne aastaga. Kõik saab korda. Aga nemad hirmutasid teid asjata, kaabakad! Tulge tagasi kahe nädala pärast; Ma arvan, et teil läheb paremaks! Sõbranna lahkus õnnelikuna. Ja tundis end suurepäraselt. Ja tänutundega vaatas peeglist oma õitsvat organismi. Tal tekkis tahtmine elada! Elada kaua ja hästi.

Behterev ütleski sellise situatsiooni kohta: pärast arstiga rääkimist peaks jõudlus tõusma ja tuju paranema. See on hea arsti tunnus. Isegi kui ta ei kuula kõrvaga, vaid vaatab oma aparaadiga. Ja lihtsalt niisama hea pärast kallistab. Kutsub patsienti “kalliks” – see pole raske! See on hingekosutav lugu heast arstist. Masinad, stetoskoobid, ravimid – need on kõikidel arstidel. Aga mõnel on ka süda olemas. See on arsti jaoks kõige olulisem.

/Anna Kirjanova/

Tõlkinud Ingrid Soosaar.

Sarnased postitused

Kommentaarid puuduvad


Postita kommentaar