getsunset.com/blogs/news/am-i-allergic-to-alcohol-wine-beer-and-vodka-allergies

Alkoholi tarvitamise järelnähud võivad ilmneda, kui tarvitada alkoholi liiga palju või ka siis, kui tegelikult vähe, ainult üks või kaks jooki.

Sümptomid võivad varieeruda, olenevalt inimestest, kuid eksisteerib teatud hulk kindlaid tunnuseid selle kohta, et teie keha ei talu ehk ei võta vastu alkoholi.

Kui te neid tunnuseid ignoreerite, siis aja jooksul võib see viia tõsiste tagajärgedeni.

Kui teil ilmnevad need tunnused juba peale seda, kui olete joonud ühe või kaks pokaali (või pitsi) alkoholi, siis võib arvata, et te tõesti ei talu alkoholi.

Kui te ei sõbrusta alkoholiga, siis pöörake tähelepanu tunnusmärkidele, et teha vahet, kummaga on tegu, kas alkoholitalumatuse või alkoholiallergiaga.

Neid tuleb omavahel kindlasti eristada.

****

ALKOHOLITALUMATUS

Alkoholitalumatus on palju tavalisem, umbes 25 protsendil inimestest.

Esiteks, tasub teada, et alkoholitalumatus ei ole seotud alkoholismi või sõltuvusega, vaid see sõltub geneetikast.

Neil inimestel puuduvad alkoholi lagundamiseks vajalikud ensüümid.

Kui tavaliselt laguneb etanool pärast alkoholi verre sattumist aeglaselt atseetaldehüüdiks, mida ensüümid töötlevad hiljem üsna pikka aega, siis alkoholitalumatusega inimestel on kehas ensümaatiline aktiivsus moonutatud. See tähendab, et alkohol lahustub liiga kiiresti ja atseetaldehüüd kontsentreerub veres ja kutsub esile arvukate ebameeldivate sümptomite ilmnemise.

Täpsemalt… Osad inimesed sünnivad ilma ferment ALDH2-ta (aldehüüddehüdrogenaas) või siis see ferment ei tööta. See tähendab, et neil on pärilik defitsiit ühe ensüümi suhtes, mis on seotud alkoholi lagundamisega. Kui see ferment ei tööta korralikult või on selle defitsiit, siis koguneb atseetaldehüüd organismi ja tekitab alkoholi tarvitamisel kõrvalnähtusid.

Alkoholitalumatus on palju tavalisem (kui alkoholiallergia), esineb umbes 25 protsendil inimestest.

Tunnusmärgid:

1. NÄO PUNETAMINE, ÕHETUS

Näonaha punetus on üks kõige levinumatest alkoholitalumatuse tunnustest.

See toimub vererõhu tõusu tõttu ALDH2 defitsiidi korral, kui tekkinud toksiline atseetaldehüüd moodustatakse ümber ohutuks aineks, mille organism siis suudab kehast välja viia. On teatud rahvad, kellel see nähtus esineb eriti tihti.

Suures koguses põhjustab alkohol tegelikult veresoonte kokkutõmbumist, mis põhjustab ajutiselt kõrgenenud vererõhku.

Kui keha ei suuda atseetaldehüüdi lõhustada, ilmuvad näole ja mõnikord ka kehale punased laigud või täpid. Selline reaktsioon võib ilmneda isegi ainult pärast paari klaasi õlut.

2. NOHU, AEVASTAMINE

Ninakinnisus või -vesisus on sageli esinev nähtus. Ninakinnisus tekib kõige sagedamini ninakõrvalurgete põletiku tõttu. Põletik võib tekkida ka pehmetes kudedes nagu kopsudes ja hingamisteedes, kuhu võib tekkida paistetus, mille tagajärjeks kinnine nina ja pinge põskkoobastes.

Selle põhjuseks on ka alkohoolsete jookide, eriti veini ja õlle kõrge histamiini sisaldus.

Kui inimesel on juba allergiline nohu, siis alkohol võib haiguse ägedamaks muuta.

3. NÕGESTÕBI, NAHALÖÖVE

Alkoholitalumatus võib avalduda sooja, sügeleva nahalööbena, mida nimetatakse urtikaariaks. See on jällegi ALDH2 defitsiidi tagajärg, kuid seda võib seostada ka joogis sisalduvate histamiinidega ja lööve võib olla põhjustatud ka allergiast joogi teatud koostisosade suhtes. Alkohoolsete jookide tarbimine võib haigust ägestada.

4. IIVELDUS

Pole üllatav, et alkoholitalumatus võib põhjustada iiveldust. See on tingitud maohappe aktiivsuse suurenemisest, mis ärritab söögitoru, magu ja soolestikku.

5. OKSENDAMINE

Koos iiveldusega võib tekkida oksendamine. Oksendamine võib samuti näidata, et olete liiga palju joonud. Kui soovite aga kohe pärast mõnda jooki näksida, on see suure tõenäosusega märk alkoholitalumatusest.

6. PUHITUSED

Enamik inimesi süüdistab alkohoolse joogi kõrvale söödud sööki, näiteks pitsat, aga ei… pitsa ei ole siin süüdlane.

7. KÕHULAHTISUS

Kõhulahtisus ilmneb ka neil, kes ei kannata alkoholitalumatuse all, kuid viimastel võivad sümptomid olla rohkem väljendunud ja annavad endast väga kiiresti teada. Alkohol mõjutab vee imendumist sooltes. Kõhulahtisus esineb seetõttu, et alkohol mõjutab vee imendumist sooltes, st ka jämesooles. Kui selles leidub palju vett, läheb väljaheide sellest kiiremini läbi, mistõttu vedela väljaheite periood mõõdub kiiremini.

8. SÜDAMERÜTMI KIIRENEMINE

Alkoholitalumatus võib põhjustada tahhükardiat või südamepekslemist. Südamepekslemine võib olla ka sümptom millestki tõsisemast – alkoholiallergiast. Nii et kui tunnete, et süda on hakanud kõvasti lööma, peate võib-olla pöörduma arsti poole.

9. ASTMA ÄGENEMINE

Alkoholitalumatus võib suurendada hingamisteede sümptomeid. Kui teil on astma, siis võivad pärast alkoholi tarbimist teie astma tunnused ilmneda selgemalt.

10. MADAL VERERÕHK

Tõenäoliselt ei märka te seda ise, kuid alkoholi talumatus võib pärast joomist põhjustada vererõhu langust. Vererõhu langusele viitavate märkide hulgas võib olla peavalu, pearinglus, keskendumisvõime langus, uimasus, unisus, väsimus, sagedane pinnapealne hingamine jt.

11. HÜPOTERMIA, MADAL KEHATEMPERATUUR (34-35 kraadi)

Alkohol võib soojusregulatsiooni mehhanismid välja lülitada. Veresooned laienevad alkoholi toimel, glükoosi tase muutub. Alkoholi sisaldavad joogid kiirendavad keha jahtumist. Kui tavaliselt juhtub see siis, kui alkoholi liiga palju tarvitatakse, st alkoholimürgituse korral, siis alkoholitalumatusega inimesel võib piisata vaid ühest või kahest pokaalist või pitsist, st neil näitab see alkoholitalumatust.

*****

ALKOHOLIALLERGIA..

Tuleb eristada alkoholitalumatust ja alkoholiallergiat!

Allergia on palju tõsisem seisund ja sageli avaldub reaktsioonina allergeenidele, mis sisalduvad alkoholis, näiteks nisu, oder, viinamarjad, humal, pärm.

Ida-Tallinna keskhaigla allergoloog-immunoloog Krista Ress:

Kõige sagedamini põhjustavad allergiasarnaseid reaktsioone histamiinisarnased ained, mis tekivad alkohoolsetesse jookidesse kääritusprotsessi käigus. Lisaks sisaldavad alkohoolsed joogid sageli erinevaid säilitusaineid (näiteks sulfiidid E220–E228 ja bensonaadid E210–E219) ja toiduvärve (nt tartrasiin E102, päikeseloojangukollane E110, karmiin E120) ja salitsülaate. Säilitusaineid, eeskätt sulfiite, on üldiselt rohkem valges veinis kui punases veinis. Samas histamiinisarnaste ainete sisaldus on sageli suurem just punastes veinides (nt Shiraz sisaldab rohkem kui Cabernet).”

Alkoholi suhtes allergilise olukorra väljaselgitamine pole lihtne, kuna väga purjus olles võib paljusid sümptomeid segi ajada kõrvaltoimetega.

Paljud võivad isegi tõsist alkoholiallergiat võtta tugeva pohmelusena, mille korral tuleb võtta ainult aega ülesaamiseks.

Allergia korral võib isegi väike alkoholikogus põhjustada sümptomeid.

Kõige raskematel juhtudel võib see põhjustada anafülaksiat (anafülaktilist šokki), eluohtlikku allergilist reaktsiooni.

Tuleb tähelepanu pöörata järgmistele tunnustele:

  • Sügelus suu, silmade või nina ümber.

  • Lööve, ekseem ja sügelev nahk.

  • Näo, kõri, käte või muude kehaosade turse.

  • Ninakinnisus, kähedus, hingamisraskused.

  • Kõhuvalu, iiveldus, oksendamine ja kõhulahtisus.

  • Pearinglus, teadvusekaotus.

  • Migreen. See peavalu erineb pohmelli peavalust. Selle valu vallandab histamiin, mis aktiveerib allergilise reaktsiooni. On teada, et histamiin omab vererõhku alandavat toimet. Punane vein tõstab veres serotoniini taset, mis on ka migreeni põhjustajaks. Peavalu võib tekkida 30 minutit kuni 3 tundi peale joomist ning selleks võib piisata vaid ühest pokaalist.

Ida-Tallinna keskhaigla allergoloog-immunoloog Krista Ress:

Tõelist alkoholiallergiat esineb äärmiselt harva. Tõelise alkoholiallergia korral võib raske ja eluohtlik allergiline reaktsioon (lööve üle kogu keha, õhupuudus, kramplikud kõhuvalud koos kõhulahtisusega ning šokk) tekkida juba 10 milliliitri veini või suutäie õlle peale.

Enamik reaktsioone, mida inimesed alkoholiallergiaks peavad, on siiski tingitud alkoholitalumatusest või ärrituslikest/toksilistest reaktsioonidest alkoholis sisalduvatele koostisainetele. Allergiasarnased ja talumatusreaktsioonid tekivad suuremate koguste tarbimisel.”

Ehkki alkoholiallergia pole nii levinud, on see siiski olemas. Ja nagu iga teist allergiat, ei saa seda tähelepanuta jätta. Pikka aega ravimata võib see põhjustada tõsiseid tagajärgi.

Soovitav on alkohoolseid jooke üldse vältida, tarvitada vähem või siis võiks konkreetne inimene vältida just neid jooke, mis sisaldavad temal reaktsiooni tekitavat koostisainet.

****

Toimetanud ja tõlkinud Ingrid Soosaar.

Allikad:

https://www.bustle.com/articles/193155-9-signs-your-body-might-be-alcohol-intolerant-that-are-important-to-look-out-for

https://www.infoniac.ru/news/Vam-pit-nel-zya-9-trevozhnyh-priznakov-alkogol-noi-neperenosimosti.html

https://et.wikipedia.org/wiki/Atseetaldeh%C3%BC%C3%BCd

https://en.wikipedia.org/wiki/ALDH2

https://et.wikipedia.org/wiki/H%C3%BCpotermia

https://tervis.postimees.ee/3990523/alkoholitalumatus-mis-see-on

https://tervis.ohtuleht.ee/939059/pidevalt-vasinud-ja-kulm-9-voimalust-mis-voivad-kehatemperatuuri-liiga-madalale-viia

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alcohol-intolerance/symptoms-causes/syc-20369211

https://www.webmd.com/migraines-headaches/migraine-triggers-alcohol#1

https://www.drinkaware.co.uk/alcohol-facts/health-effects-of-alcohol/effects-on-the-body/can-alcohol-cause-migraines/

https://brightside.me/inspiration-health/9-signs-of-alcohol-intolerance-you-might-be-unaware-of-504410/

Sarnased postitused

Kommentaarid puuduvad


Postita kommentaar