Vaimne kriis – see on identiteedikriisi vorm, kus inimene kogeb oma tähendussüsteemis drastilisi muutusi tavaliselt spontaanse vaimse kogemuse tõttu.
Vaimne kriis võib põhjustada olulisi häireid psühholoogilises, sotsiaalses ja ametialases töös.
Vaimne kriis on ilmselt just neile paljudele tuttav, kes tegelevad vaimse arengu, enda transformatsiooni ja vanade programmide nullimisega.
Tänapäeval kogeb üha rohkem selles isikliku ümberkujundamise protsessis osalevaid inimesi vaimse kriisi episoode, kui vaimse kasvu ja muutuste protsess muutub kaootiliseks, piinavaks ja hinge kinninöörivaks.
Aeg-ajalt seisate silmitsi sellise tundega, nagu oleksite suremas. See see ongi – vaimne kriis. Te ei sure mitte kehas, vaid isiksuses.
Läbielatavate kogemuste sisu jaguneb kolme põhikategooriasse:
1) biograafiline ehk isikliku elu tahkudega seotud
2) surma ja uuestisünniga seotud
3) transpersonaalsed.
Vaimse kriisi seisundis on läbielatavate kogemuste spekter äärmiselt lai: see hõlmab intensiivseid emotsioone, nägemusi ja muid muutusi tajus ning ebatavalisi mõtlemisprotsesse, samuti mitmesuguseid somaatilisi sümptomeid – värinast kuni lämbumiseni.
Seda seisundit võib iseloomustada nõnda:
Apaatia, lootusetus, sisemiste blokeeringute tõus pinnale, väljapääsmatus ja eksistentsi mõttetus üldiselt. Kõik tundub ebavajalik, vähetähtis, mõttetu. Jõudu napib, soove ei tule…
Aga ka nõnda:
Ühtsustunne kogu universumiga. Kujutised ja nägemused kaugetest paikadest ja aegadest. Kehas vibreerivate energiavoolude tunded, millega kaasnevad spasmid ja vägivaldsed värinad. Nägemused jumalatest, pooljumalatest ja deemonitest. Pimestavad ereda valguse sähvatused kõigis vikerkaarevärvides. Hirm läheneva hulluse ja isegi surma ees.
– Igaühe, kes kogeb selliseid äärmuslikke psüühilisi ja vaimseid nähtusi, kuulutab enamik kaasaegseid tsiviliseeritud inimesi kohe psühhootikuteks…
Kust saab vaimne kriis alguse?
Milline on vaimsuse, “hulluse” ja tervenemise suhe?
Muidugi saavad siin aidata sõbrad, perekond ja spetsialistid, aga kuidas saab ennast aidata ISE?
*
Kommentaarid puuduvad